Druknet.pl

Wortal o drukowaniu,
regeneracji tuszy i tonerów



Technologia laserowa


Tajemnice jednego tonera…

… czyli czego nie wiesz o podstawowych elementach swojego kartridża?

Jak skomplikowaną czynnością jest regeneracja kasety laserowej świadczy już na wstępie ogromna ilość komponentów, z jakich składa się kartridż. Mnóstwo szczegółów, które tylko prowizorycznie są zbędne, a w rzeczywistości stanowią nierozerwalny element całości.

Toner, czyli proszek

Podstawą jest oczywiście toner, czyli proszek, który umieszcza się w kasecie. Nie bez znaczenia jest jego jakość i pełna kompatybilność z zasypywanym wkładem laserowym. Substancja ta musi spełniać wiele różnorodnych wymagań, z których najistotniejsze jest dostosowanie do założeń danego producenta drukarek. O ile nowe modele kolorowych kaset oryginalnych posiadają głównie toner chemiczny, to na rynku zamienników spotykamy proszki o różnorodnym składzie. W kasetach czarno-białych spotykamy jedynie konwencjonalne tonery poliestrowe.

tonery1

Wyjątek stanowią tu kasety o numerach oryginalnych HP 35A i 36A oraz HP 78A i 85A, do których w dobrych sklepach z materiałami eksploatacyjnymi dostępne są tonery chemiczne. W kartridżach kolorowych spotyka się je już bardzo często, ale choć najlepsze, w konsekwencji są oczywiście również najdroższe. Jako substancje III generacji odznaczają się wyższą jakością i prędkością druku oraz mniejszą ilością wykorzystywanej energii. Nie oznacza to oczywiście, że proszki poliestrowe - II generacji, nie zdają egzaminu w kasetach laserowych. Ich struktura wynika z wieloletnich doświadczeń producentów zamienników, doskonale sprawdza się w codziennym użytkowaniu i przede wszystkim ma korzystną cenę, na którą szczególną uwagę zwracają klienci.

Bęben światłoczuły

Centralnym elementem kartridża, stanowiącym jego oś, jest bęben światłoczuły. Wykonuje naczelną pracę w trakcie drukowania, a jedna strona to często aż 9 jego pełnych obrotów. Uszkodzenia, zazwyczaj natury mechanicznej, powstają na skutek zużycia w wyniku kontaktu z innymi elementami, zwłaszcza listwą czyszcząca Wiper blade. Z tego powodu te dwa elementy zawsze wymienia się jednocześnie. Nie każdy wie, że ten pozornie prosty element może różnić się w budowie niewielkim szczegółem, który niezauważony zaważy nie tylko na działaniu kasety, ale również uszkodzeniu całej drukarki.

bebny_opc

Chodzi o zębatki, występujące w formie prostej lub ukośnej (helical/vertical). Teoretycznie wiąże się to z regionalizacją rynku urządzeń, aczkolwiek w praktyce do Polski trafiają drukarki z tak różnych stron świata, że warto podczas regeneracji zwracać uwagę na posiadany model sprzętu i rodzaj zębatek w kasecie drukującej. Bębny światłoczułe z tłumikiem to z kolei rozwiązanie dla nie lubiących hałasu. Wygłuszają dźwięk nawet o 30-40%. Są oczywiście cięższe niż te bez tłumików, jednak nie wpływa to na eksploatację urządzenia.

Chip zliczający

Trzecim podstawowym elementem już praktycznie większości kaset do drukarek laserowych jest chip zliczający. Bez jego wymiany drukarka nie będzie współpracować z kartridżem. Układ elektroniczny zlicza wykonaną ilość wydruków, a gdy osiągnie odpowiednią ilość drukarka sygnalizuje konieczność wymiany kasety. Jego wymiana jest stosunkowo prosta, porównywalna często z wymianą baterii w zegarku. Alternatywą chipów zliczających w drukarkach Brother jest Reset Level. W tym przypadku ustawienia urządzenia resetuje mechaniczny układ zębatek.

chip_zliczajacy

Do niektórych modeli drukarek dostępne są z kolei chipy autoresetujące, a więc wielokrotnego użytku. Dzięki temu możliwe jest zasypanie kasety większą ilością proszku bez konieczności częstej jej regeneracji. W zależności od modelu drukarki automatyczne resetowanie następuje po wykonaniu określonej czynności.

Trzy niby proste, a jednak skomplikowane komponenty, od których zależy działanie całej kasety, a często nawet drukarki. To też „tylko” trzy elementy, bo nie zapominajmy, że w całym kartridżu tych części jest mnóstwo, a każda z nich stanowi idealny składnik całości. Tylko pełne ich poznanie stanowi receptę na udaną regenerację.

Komentarze:


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy do tego artykułu

Captcha


Z tej strony skorzystało już 7564434 osób
Copyright ©, AGAWA.PL Sp. z o.o.
Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

social media Youtube Facebook Google+