Druknet.pl

Wortal o drukowaniu,
regeneracji tuszy i tonerów



Papiery i folie



Na czym drukować ?

Jeszcze kilka lat temu, w dobie drukarek igłowych nasz wybór nośnika na którym drukujemy ograniczał się do przełączenia dźwigni papieru na pojedynczą kartkę lub perforowaną składankę z odpowiednią ilością kopii. W zależności od klasy sprzętu uzyskiwaliśmy wydruki o jakości tzw. niemal korespondencyjnej (ang. near-letter quality NLQ) dla drukarek 9 igłowych lub korespondencyjnej LQ (letter quality) w przypadku sprzętu 24 igłowego. W praktyce pozwalało to otrzymać czytelną fakturę lub pismo z prostą monochromatyczną grafiką. Ogromny postęp w technologiach druku, pojawienie się drukarki laserowej i atramentowej wymusiło stosowanie coraz lepszych jakościowo papierów i innych nośników. Choć dzisiaj producenci sprzętu, szczególnie drukarek atramentowych reklamują że ich produkty mogą drukować na każdym rodzaju podłoża, włącznie z przysłowiowym "papierem toaletowym" to do uzyskania dobrych rezultatów konieczne jest zastosowanie odpowiednich jakościowo nośników. W tym dziale postaramy się przedstawić Państwu najnowsze osiągnięcia w dziedzinie papierów i folii oraz innych nośników na których nasza domowa czy biurowa drukarka będzie potrafiła drukować.

Papier uniwersalny

Jest podstawowym rodzajem nośnika używanym przez większość użytkowników. Jego gramatura to 80-90 g/m2. Nadaje się on do stosowania w większości drukarek laserowych i atramentowych oraz kserokopiarek. Największą jego zaletą jest niski koszt zakupu. O ile jakość uzyskiwanych wydruków w przypadku drukarki laserowej lub kserokopiarki jest zadowalająca to w przypadku technologii atramentowej jest słaba, zwłaszcza przy drukowaniu grafiki i zdjęć. Powodem tego jest głęboka penetracja tuszu w strukturę papieru, co powoduje falowanie i wybrzuszanie się zadrukowanych fragmentów oraz brak ostrości wydruków z powodu migracji kolorów. Uzyskiwane rozdzielczości rzędu 360 dpi pozwalają na wykorzystanie tego rodzaju nośnika do wydruków np. listów z kolorowym małym logo firmy, tekstu lub próbnych wydruków bardziej skomplikowanych obrazów.

Papier powlekany

Jest to papier ze specjalnie naniesioną warstwą żywiczną, polietylenową lub inną. Powlekanie może być wykonane jedno lub dwustronnie. Najważniejszą cechą charakteryzującą ten rodzaj podłoża jest zatrzymywanie przez warstwę powlekającą atramentu, przez co nie dopuszcza się do wnikania go w strukturę bazową papieru. Pozwala to na uzyskanie wyższego kontrastu, intensywniejszych i naturalnych kolorów, wyeliminowanie możliwości rozmywania się tuszu oraz odkształcania powierzchni zadrukowanych. Takie podłoże zapewnia doskonałe efekty podczas drukowania kolorowych grafik i tekstów, obrazów i prezentacji. Możemy tu uzyskiwać rozdzielczości dochodzące do 1440 dpi. Gramatura tego nośnika zawiera się zazwyczaj w granicach 90 - 200 g/m2.

Papiery fotograficzne

Specjalnie powlekane papiery, wysoko błyszczące przygotowane do drukowania fotografii wykonanych aparatami cyfrowymi, skanowanych lub pobranych z internetu. Charakteryzują się wysoką bielą, dużą gramaturą, świetnie oddają kolory i szczegóły fotografii. Ważną ich zaletą jest umiejętność wchłaniania dużej ilości atramentu co nie pozwala na zniekształcanie nośnika. W tym asortymencie producenci dopasowują swoje produkty do konkretnych modeli drukarek, należy więc brać pod uwagę zalecenia umieszczone na opakowaniu. Rozdzielczości w jakich można drukować na tego typu papierach mogą dochodzić co 2880 dpi a gramatura do 260 g/m2.

Papiery wizytówkowe

Większość osób prowadzących działalność gospodarczą lub aktywnych zawodowo używa wizytówek osobistych lub firmowych. W związku z częstymi zmianami np. numerów telefonów czy adresu zamawianie dużej ilości wizytówek w firmach usługowych powoduje ich marnotrawienie. Jeżeli posiadamy dowolny model drukarki atramentowej możemy sami stworzyć nawet kilka różnych wzorów na papierze wizytówkowym, który jest dostępny w dużej ilości wzorów i kolorów. Są to specjalnie przygotowane arkusze, najczęściej formatu A4 o wysokiej gramaturze pozwalającej wydrukować bardzo dobrej jakości wizytówki. Ważną cechą jest mikroperforacja która umożliwia łatwe rozdzielenie poszczególnych bilecików po wydrukowaniu, bez użycia gilotyny czy nożyczek zapewniając równe krawędzie.

Papier transferowy

Służy przenoszenia wydruków z drukarki atramentowej lub laserowej na tkaniny np. koszulki T-shirts, blachy, kubki itp. Wydruk transferowany jest na tkaninę za pomocą rozgrzanego żelazka w przypadku druku atramentowego lub za pomocą prasy w przypadku lasera.

Etykiety na pudełka CD/DVD, naklejki oraz koperty na płyty

Służą do samodzielnego wykonania okładek, naklejek itp. W związku z ciągłym spadkiem cen na nagrywarki DVD i BlueRay, stają się one coraz częściej wyposażeniem domowego zestawu komputerowego. Kilku producentów oferuje specjalne zestawy do ozdabiania własnoręcznie wypalonych płyt. Są to podłoża wysokiej jakości pozwalające drukować grafikę i zdjęcia w wysokiej rozdzielczości odpowiednich rozmiarów. Wystarczy włożyć arkusz A4 do drukarki i wydrukować stworzoną przez siebie etykietę lub kopertę na płytkę a następnie korzystając z fabrycznie wykonanej mikroperforacji uzyskujemy gotowe produkty.

Płótno do drukarek atramentowych

To kolejna propozycja dla użytkowników urządzeń atramentowych. Jest to specjalna lniana tkanina pokryta warstwą dostosowaną do nadruku, zbliżona strukturą do płótna malarskiego. Nośnik ten doskonale nadaje się do reprodukcji dzieł malarskich. Po oprawieniu i umieszczeniu na ścianie możemy uzyskać bardzo ciekawie wyglądające kopie najsłynniejszych dzieł światowego malarstwa. Dla osób lubiących eksperymenty na tym podłożu można drukować fotografie, uzyskując dodatkowe efekty specjalne związane z fakturą materiału.

Folie

Są kolejną grupą nośników, które są wykorzystywane do wykonywania wydruków różnego rodzaju. W zależności od przeznaczenia występują w wersjach dla drukarek laserowych (monochromatycznych i kolorowych), atramentowych i kserokopiarek.

Folie przezroczyste

Wykorzystywane do rzutników prezentacyjnych. Pomimo rozpowszechniania się nowoczesnych rzutników multimedialnych pozwalających na wyświetlanie obrazów wprost z komputera, klasyczne rzutniki pisma wciąż są powszechnie użytkowane w firmach, szkołach i na uczelniach. Obecnie możemy sami przygotowywać świetne monochromatyczne lub kolorowe slajdy które pomogą nam poprowadzić szkolenie czy prezentację. Pamiętajmy, że nawet do 80% informacji przyswajanych przez człowieka dociera do nas przez wzrok. Dzisiejsze folie pozwalają na otrzymanie wydruków wykresów, grafiki czy slajdów o bardzo wysokiej jakości. Specjalne warstwy zapewniają wysoką przyczepność tonera lub atramentu oraz możliwość uzyskiwania wysokich rozdzielczości. Ponadto produkowane są folie które pozwalają na wykonanie seryjnie wielu kopii z podajnika automatycznego. Standardowa grubość folii wynosi 0,100 mm.

Folie samoprzylepne

Są nośnikami jednostronnie pokrytymi warstwą kleju, druga strona przeznaczona jest do zadruku. Klej zabezpieczony jest papierem silikonowym lub folią ochronną. Tak wykonane wydruki doskonale trzymają się wszelkich płaskich powierzchni. Tego typu produkty znajdują zastosowanie w biurach czy agencjach reklamowych. Występują jako przezroczyste, matowe, białe, srebrne i złote.

Folie i papiery magnetyczne

Doskonałe nośnik do wykonania łatwo zdejmowanej reklamy, oznaczeń, etykiet itp. które umieszczane są na dowolnej powierzchni metalowej. Nośnik ten posiada podłoże w postaci giętkiego magnetycznego podkładu na którym jest naklejana w zależności od wykonania przezroczysta folia lub papier na którym wykonuje się nadruk.

Komentarze:


 • Drukowanie na folii samoprzylepnej przezroczystej Drukowanie na folii samoprzylepnej przezroczystej
 • Jaki papier stosować do urządzenia wielofunkcyjnego samsung CLX 3185 Jaki papier stosować do urządzenia wielofunkcyjnego samsung CLX 3185
 • czy moge wykonac naprasowanke na koszulki na drukarce HP F4180 i jaki papier bedzie najlepszy?? czy moge wykonac naprasowanke na koszulki na drukarce HP F4180 i jaki papier bedzie najlepszy??
 • Jaka folia do zdjęć RTG? Jaka folia do zdjęć RTG?
 • druk druk
 • jaka drukarka do canvas laser czy atrament? jaka drukarka do canvas laser czy atrament?
 • Atramentowa czy laserowa drukarka Atramentowa czy laserowa drukarka
 • Niski koszt wykonywania wydruków Niski koszt wykonywania wydruków
 • Poszukuję dobrego materiału do drukowania etykiet ogrodniczych odpornego na warunki atmosferyczne Poszukuję dobrego materiału do drukowania etykiet ogrodniczych odpornego na warunki atmosferyczne
 • Jakiego papieru powinnam użyć na wizytówki kolorowe w drukarce HP Photosmart C5380 ? Jakiego papieru powinnam użyć na wizytówki kolorowe w drukarce HP Photosmart C5380 ?
 • Czy drukarka HP 6940 nie bedzie brać wiecej jak dwóch arkuszy papieru ? Czy drukarka HP 6940 nie bedzie brać wiecej jak dwóch arkuszy papieru ?
 • Czy na drukarce HP Laser Jet 3800 można drukować na papierach termotransferowych ? Czy na drukarce HP Laser Jet 3800 można drukować na papierach termotransferowych ?
 • Folia samoprzylepa wodoodporna do nadruków w drukarce laserowej HP LaserJet 3600, jaka ? Folia samoprzylepa wodoodporna do nadruków w drukarce laserowej HP LaserJet 3600, jaka ?
 • Problemy przy wykonywaniu nadruków papierem Classic w drukarce HP LJ 1600 Problemy przy wykonywaniu nadruków papierem Classic w drukarce HP LJ 1600
 • Poszukuję folii klarownie przeźroczystej na której mógłbym wydrukować odpowiedni wzór ? Poszukuję folii klarownie przeźroczystej na której mógłbym wydrukować odpowiedni wzór ?
 • Szukam foli pod żelazko - wzór ze świętym mikołajem, czy jest ktoś w stanie mi pomóc?? Szukam foli pod żelazko - wzór ze świętym mikołajem, czy jest ktoś w stanie mi pomóc??
 • Jaki sprzęt w cenie do 2500zł potrzebny do druku na koszulkach ? Jaki sprzęt w cenie do 2500zł potrzebny do druku na koszulkach ?
 • Poszukuje płótna do druku pigmentowego w drukarce Epson r2400 wielkosci a4 i a3 a3+ Poszukuje płótna do druku pigmentowego w drukarce Epson r2400 wielkosci a4 i a3 a3+
 • Czy za pomocą drukarki OKI B4250 będę w stanie nadrukować na folii / papierze logo ? Czy za pomocą drukarki OKI B4250 będę w stanie nadrukować na folii / papierze logo ?
 • Jaką folię samoprzylepną wodoodporną zastosować do drukarki atramentowej HP PSC 1210 ? Jaką folię samoprzylepną wodoodporną zastosować do drukarki atramentowej HP PSC 1210 ?
 • Jakich materiałów używać do wydruków termotransferowych w drukarce żelowej Ricoh Aficio GX5050n ? Jakich materiałów używać do wydruków termotransferowych w drukarce żelowej Ricoh Aficio GX5050n ?
 • Na jakim papierze wydrukować przezroczystą naklejkę na czarno białej drukarce laserowej ? Na jakim papierze wydrukować przezroczystą naklejkę na czarno białej drukarce laserowej ?
 • Jaki papier transferowy do drukarki HP LaserJet 1600 z przeznaczeniem na tkaniny ? Jaki papier transferowy do drukarki HP LaserJet 1600 z przeznaczeniem na tkaniny ?

 • Captcha


  Z tej strony skorzystało już 7591567 osób
  Copyright ©, AGAWA.PL Sp. z o.o.
  Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

  social media Youtube Facebook Google+