Druknet.pl

Wortal o drukowaniu,
regeneracji tuszy i tonerów



Papiery i folie



Budowa papieru fotograficznego

Budowa papieru fotograficznego - papier fotograficzny marki Sigel Papier fotograficzny jest złożoną, wielowarstwową strukturą, projektowaną dla konkretnego typu atramentu - np. pigmentowego lub barwnikowego. Kartka takiego papieru zbudowana jest z przynajmniej z kilku warstw.

Warstwa obrazu (warstwa wierzchnia)

Składa się minimum z trzech powłok. Pierwszą powłoką jest wielofunkcyjny polimer, umożliwiający szybkie i równomierne przyjmowanie tuszu. Zapewnia on również ochronę przed uszkodzeniami, wodą i blaknięciem. Drugą powłoką jest warstwa kapilarna (tzw. podwarstwa). Wiąże ona barwniki, dzięki czemu zapewniona zostaje wysoka ostrość punktowa. Odpowiada ona też za skrócenie czasu schnięcia atramentu i zabezpiecza wydruk przed czynnikami zewnętrznymi. Ostatnim elementem warstwy obrazowej jest powłoka materiału izolacyjnego (najczęściej polietylenu). Zatrzymuje ona tusz przed wnikaniem w głąb podłoża. Te trzy pierwsze powłoki odpowiadają bezpośrednio za jakość końcowego wydruku.

Warstwa podkładu

Jest to papier lub polimer zapewniający sztywność kartce. Jej grubość i waga (gramatura, czyli ciężar metra kwadratowego) determinują zastosowanie danego papieru do różnych potrzeb - zdjęcia w albumie, prezentacje, wizytówki, plakaty itp. Podkład niekoniecznie musi być jednolity. Możemy wyróżnić trzy podstawowe rodzaje podkładu. W najprostszym przypadku jest wykonany z włókien celulozowych, do których dodaje się odpowiednie wypełniacze i wybielacze. Tak przygotowany papier nigdy nie ma idealnie gładkiej powierzchni, ponadto jest najbardziej podatny na zniszczenie, ale za to stosunkowo tani. Drugi podkład bardzo przypomina stosowany w klasycznej fotografii. Wykonany jest z włókien celulozowych, ale tym razem otoczonych specjalną warstwą plastiku. Jest wodoodporny, trudno go zniszczyć, ponadto pozwala uzyskać gładką powierzchnię papieru. W przypadku trzeciego podkładu właściwie trudno mówić o papierze - jest całkowicie syntetyczny, przypomina plastik. Zdecydowanie najbardziej odporny na zniszczenie, nadzwyczaj gładki, pozwala uzyskać papier o bardzo wysokim połysku, ma natomiast tendencję do zwijania się. Podkład decyduje o wyglądzie papieru, jego błyszczącym lub matowym wykończeniu, gramaturze.

Warstwa spodnia

Zapobiega zwijaniu się papieru i umożliwia uzyskanie gładkiego, płaskiego arkusza.

Papier fotograficzny wytwarza wiele firm np. Folex, Sigel, HP, Epson itd. Wszyscy korzystają z podobnych technologii i możliwości, ale kazda z firm strzeże tajemnicy swoich wyrobów. Zasadniczym celem jest wyprodukowanie papieru, który jednocześnie będzie bardzo krótko wysychał po wydruku i bardzo długo zachowywał żywotność kolorów. Oczywiście te dwa cele muszą zostać osiągnięte przy zachowaniu bardzo wysokiej jakości drukowanego motywu. Producenci lepszego papieru (np. Firma Folex) starają się także upodobnić go do używanego w fotografii analogowej, czyli nadać mu odpowiednią grubość i twardość. Jeśli natomiast chodzi o powierzchnię papieru (matowość czy połysk), jest to sprawa drugoplanowa.

zródło: www.chip.pl

Komentarze:


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy do tego artykułu

Captcha


Z tej strony skorzystało już 7648805 osób
Copyright ©, AGAWA.PL Sp. z o.o.
Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

social media Youtube Facebook Google+