Druknet.pl

Wortal o drukowaniu,
regeneracji tuszy i tonerów



Technologia atramentowa


Technologia druku stałoatramentowego

Technologia druku stałoatramentowego

Wprowadzona około 15 lat temu i używana zazwyczaj w urządzeniach firmy Xerox technologia stałego atramentu (solid ink) jest nie tylko wspaniale rozwiniętą, przystępną opcją dla firm chcących wzbogacić o kolor swoje dokumenty biznesowe, ale również stała się konkurencyjnym czynnikiem w branży. Jest wynikiem współpracy wielu naukowców z różnych dziedzin nauki, m.in.: fizyki, chemii i elektroniki.

Atrament w formie stałej (kostki) po podgrzaniu do odpowiedniej temperatury zamienia się w ciecz, powracając natychmiast po wydrukowaniu do stanu utwardzonego. Nie wnika głęboko w papier, dzięki czemu umożliwia otrzymanie wysokiej jakości wydruków na bardzo szerokiej gamie nośników.

Zasada działania

Stały atrament jest podawany przez wykonaną z nierdzewnej stali, precyzyjną głowicę drukującą (piezoelektryczną) z małymi otworkami o średnicy mniejszej od ludzkiego włosa. Wykorzystuje ona 1 236 dysz, które wyrzucają ponad 30 milionów kropli na sekundę. Atrament jest roztapiany w głowicy (najczęściej nieruchomej - o szerokości odpowiadającej maksymalnej szerokości druku) przez elementy grzejne. Już w postaci ciekłej natryskiwany jest na obracający się wałek drukujący. Dopiero gdy cały obraz zostanie juz na wałku zbudowany podawany jest papier, który dociskany do wałka drukującego przez wałek dociskowy zbiera cały wydruk. Aby proces ten ułatwić, wałek drukujący przed każdym wydrukiem jest pokrywany cieniutką warstwą oleju, co zabezpiecza przed ewentualnym przywieraniem wydruków. Szybkie zastyganie na papierze zmniejsza ilość atramentu, który może wniknąć do włókien papieru i zapobiega rozmywaniu się wydruku.

Schemat działania drukarki w technologii druku stałoatramentowego (solid ink)

Druk stałoatramentowy zapewnia stałą, wysoką jakość koloru, a także precyzję odwzorowania, trudną do osiągnięcia w typowych drukarkach laserowych. Bęben drukujący w urządzeniach wykorzystujących tę technologię wygładza stały atrament, a powstała w ten sposób płaska powierzchnia dobrze przepuszcza światło, tworząc mocne, nasycone kolory.

Technologia solid ink zapewnia również dużą szybkość drukowania m.in. poprzez krótki czas oczekiwania na pierwszą stronę (zaledwie pięć sekund). Jest to czas dwukrotnie krótszy niż czas gwarantowany przez większość kolorowych drukarek laserowych. Przy pełnej prędkości mechanizm stałoatramentowy drukuje z prędkością 30 stron na minutę w kolorze i w czerni. Bardzo krótka droga, jaką ma do przebycia papier sprawia, że bardzo szybko przemieszcza się on do miejsca przeniesienia obrazu.

Drukarki stałoatramentowe są łatwe w użyciu i eksploatacji. Dzięki unikalnym kształtom kostek atramentowych ładowanie tuszu nie powoduje żadnych problemów - każdy kolor można umieścić tylko w przeznaczonym dla niego miejscu. Atrament może być uzupełniony w dowolnym czasie, również podczas drukowania.

W zależności od budowy, drukarki laserowe mogą mieć kilka razy więcej części wymiennych niż drukarki stałoatramentowe. Nierzadko części te muszą być wymieniane niezależnie od siebie, co może powodować konieczność częstszych ingerencji w pracę urządzenia.

W trosce o środowisko druk stałoatramentowy generuje 90% mniej odpadów niż druk laserowy, wywierając mniejszy wpływ na środowisko. Urządzenia stosujące tę technologię posiadają tylko jeden materiał eksploatacyjny (oprócz kostek atramentu), podczas gdy kolorowe drukarki laserowe wymagają wielu komponentów. W rezultacie, po wykonaniu 100 000 kopii kolorowa drukarka laserowa laser może wyprodukować 71 kg odpadów, podczas gdy drukarka stałoatramentowa wytworzy ich tylko 2,3 kg.

Dodatkowe informacje: www.xerox.pl

Komentarze:


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy do tego artykułu

Captcha


Z tej strony skorzystało już 7648780 osób
Copyright ©, AGAWA.PL Sp. z o.o.
Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

social media Youtube Facebook Google+