Jak dbać o kartridż by móc go wielokrotnie napełniać!
Regeneracja kaset laserowych i atramentowych to coraz bardziej popularna usługa zarówno wśród osób prywatnych, dużych firm i korporacji. Wynika to głównie z faktu, iż takie rozwiązania to oszczędność finansowa połączona z dobrą jakością wydruków i często zwiększoną wydajnością. Szczególnie wtedy, gdy rynek oferuje coraz to tańsze urządzenia drukujące, za to droższe w eksploatacji.
Na czym polega proces regeneracji?
Ile razy można napełniać ten sam kartridż?
Jak dbać o kartridż by móc go wielokrotnie napełniać?
Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie poniżej.
Napełnianie kartirdża polega na jego ponownym wykorzystaniu i zalaniu odpowiednim atramentem, powodując tym samym obniżenie kosztów eksploatacji drukarki, oszczędność surowców i ochronę środowiska naturalnego.
Każdy kartridż posiada wbudowaną głowicę drukującą, od której zużycia zależy, ile razy można napełniać jeden wkład drukujący. Czas zużywania się kartridża jest różny w zależności od modelu, intensywności wydruków czy miejsca jego przechowywania. Ilość napełnień w przypadku kartridży atramentowych waha się w graniach 2-5 razy, w przypadku kaset laserowych od 2 do 3 razy. Kartridż należy ponownie napełnić zanim skończy się w nim całkowicie atrament lub też napełniać całkowicie pusty natychmiast po jego zużyciu i wyjęciu z drukarki. W przeciwnym wypadku może dojść do uszkodzenie elektrycznego głowicy zbudowanej z malutkich rezystorów, które mają za zadanie zagotować atrament wewnątrz kartridża, a następnie go ochłodzić, uniemożliwiając tym samym jego dalszą eksploatację.
Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku kartridży kolorowych. W momencie, gdy kończy nam się jakikolwiek kolor należy go niezwłocznie napełnić atramentem. Drukarka nie może pracować, gdy któryś z kolorów w kartridżu jest wyczerpany, ponieważ sytuacja taka powoduje przegrzanie rezystorów, które znajdują się w głowicy. Kolejną ważną sprawą jest fakt, iż nie powinnyśmy pozostawiać pełnych kartridży bez drukowania przez dłuższy czas. Unikniemy w ten sposób zaschnięcia i zablokowania dysz danego koloru, które mimo zastosowania płynów udrażniających głowice nie zawsze można odratować.
Z kartridżami obchodzimy się ostrożnie, nie dotykamy dysz drukujących, a każdy kartridż wyjęty z drukarki odpowiednio zabezpieczamy i przechowujemy.
Kartridże przechowujemy głowicą do dołu, w specjalnych klipach, pojemnikach do przechowywania lub bezpośrednio w drukarce. Nie wolno zaklejać kartridży taśmą klejącą, ponieważ może to spowodować uszkodzenie pojemnika, a w przypadku kartridzy kolorowych wymieszanie się kolorów. Kartridże należy tak przechowywać i transportować by nic nie dotykało do dyszy. Na jakość wydruków i ilość napełnień wpływa także temperatura i warunki przechowywania. Nie zalecane jest przechowywanie kartridży w wysokich temperaturach, w miejscach o dużej koncentracji promieni UV, np. powszechnie popełnianym błędem jest pozostawianie kartridży w samochodzie, za szybą. Ciepło, wysokie temperatury powodują wyciekanie atramentu. Jeżeli dojdzie już do takiej sytuacji należy pamiętać by pojedynczy kartridż niezwłocznie odstawić w chłodne miejsce.
Decydując się na ponowne napełnianie kartridzy należy stosować wysokiej jakości atrament, pochodzący od sprawdzonych dostawców, dedykowany do danego modelu kartridża. Właściwości fizyko-chemiczne atramentu (gęstość, lepkość, punkt wrzenia, czas schnięcia, skala kolorów, pH czy napięcie powierzchniowe) muszą odpowiadać parametrom jakie stosują oryginalni producenci. Wyeliminujemy w ten sposób niezadowalającą jakość wydruków i problemy związane z uszkodzeniem lub zaschnięciem głowicy kartridża.
Zawsze należy systematycznie sprawdzać stan przechowywanych kartridży, wykonywać 2 razy w tygodniu próbne wydruki w pełnym kolorze, programowo czyścić głowice i co bardzo ważne nie odłączać drukarki z prądu. A gdy tylko któryś z kolorów zostanie zużyty należy go ponownie napełnić. Wszystko to pozwoli na utrzymanie kartridża w dobrej kondycji i wydłuży jego czas eksploatacji.