Druknet.pl

Wortal o drukowaniu,
regeneracji tuszy i tonerówTechnologia atramentowa


Sekrety rozwoju technologii piezoelektrycznej

Marka Epson jako jedyna wykorzystuje piezoelektryczne głowice drukujące w swoich atramentowych drukarkach. Pierwszą drukarką jaką wprowadziła na rynek w 1993 roku była drukarka Epson Stylus 800. Od tej pory zasada działania rdzenia i głowicy drukującej opierała się wyłącznie na piezoelektrycznej technologii.

Początkowo, w latach 80. zanim Epson zdecydował się na zastosowaniem głowic piezoelektrycznych, dominowały urządzenia igłowe (SIDM). Zainteresowanie drukarkami na rynku, z roku na rok, było coraz niższe. Wynikało to z faktu, iż do pracy wykorzystywano coraz więcej komputerów osobistych i drukarek laserowych. Sytuacja ta zmusiła producentów Epson do przeprowadzenia badań nad technologią drukowania i wprowadzenia na rynek wydajniejszych urządzeń w rozsądnych cenach.

Epson rozpoczął badania nad innym typem głowicy drukującej - głowicą piezoelektryczną. Zastosowanie elementu piezo początkowo sprawiało naukowcom trochę problemów, ponieważ materiał łatwo ulegał odkształceniu, co z kolei generowało mechaniczny ucisk i atrament wystrzeliwał z głowicy. Szukano przyczyn takiego rozwiązania. Podejrzewano, że problemem może być napęd i zmiany energii elektrycznej w ruch mechaniczny. Przełomem okazało się napięcie, które spowodowało przesunięcie atramentu o 1 mikrometr przy zdecydowanie niższym napięciu (30V) niż dotychczas (100V). Dodatkowo niskie napięcie to także mniejsze rozmiary drukarek.

Po długiej serii eksperymentów z wykorzystaniem nowych elementów piezoelektrycznych, zastosowanie głowicy drukującej stało się opłacalne dla masowej produkcji drukarek atramentowych Epson. W 1993 roku wprowadzono na rynek pierwszą monochromatyczną drukarkę atramentową z nową głowicą piezoelektryczną - Epson Stylus 800. Rok później kolorową drukarkę Epson Stylus Color. Model, pomimo swojej wysokiej ceny cieszył się ogromnym zainteresowaniem na rynku, przede wszystkim ze względu na swoją bardzo wysoką rozdzielczość (720 dpi) i doskonałą jakość wydruków.

Drukarka Epson Stylus 800

Badania nad rozwojem technologii trwają do dzisiaj, a spojrzenie na pracę z głowicami piezoelektrycznymi po 20 latach nabrało podwójnego znaczenia.

Rozwój technologii zaowocował powstaniem nowej głowicy drukującej z jeszcze gęstszym układem dysz, co zwiększyło zdecydowanie jakość i szybkość druku oraz umożliwiło zastosowanie głowicy także w wielkoformatowych drukarkach.

Technologia piezo, w porównaniu z innymi technologiami druku daje możliwość zastosowania większej ilości rodzajów tuszy. Oprócz zwykłych farb, możemy użyć farb pigmentowych, solwentowych i specjalistycznych atramentów dla branży przemysłowej.

Piezoelektryczna technologia stosowana jest powszechnie, począwszy od drukowania fotografii i dokumentów biurowych poprzez wyspecjalizowany druk cyfrowy na żądanie.

źródło: www.therecycler.com

Komentarze:


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy do tego artykułu

Captcha


Z tej strony skorzystało już 7174403 osób
Copyright ©, AGAWA.PL Sp. z o.o.
Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

social media Youtube Facebook Google+