Jak działa drukarka laserowa
Drukarki laserowe istniały od dawna, ale z powodu bardzo wysokiej ceny stosowane były głównie w dużych biurach. Obecnie ceny spadły do takiego poziomu, że mogą sobie na nie pozwolić mniejsze firmy i użytkownicy domowi, którym wystarczają wydruki wprawdzie czarno-białe, ale za to szybko, tanio i w bardzo dobrej jakości.
Drukarka laserowa składa się z trzech podstawowych zespołów:
- Elektroniki i przetwarzania danych, którego głównym zadaniem jest przetworzenie informacji numerycznych z komputera (tekstów, rysunków, etc.) na sterowanie pracą lasera.
- Zespół "zaczernienia papieru" - zawarty zazwyczaj w wymienialnej jednostce - zwanej kartridżem z tonerem, lub po prostu tonerem.
- Mechanizm podawania i prowadzenia papieru
Schemat pracy kartridża z tonerem w drukarce laserowej

Zasada działania "zespołu zaczernienia papieru"
- Toner (proszek) jest skomplikowaną substancją chemiczną, która musi spełnić wiele różnorodnych wymagań. W wielkim uproszczeniu jest on mieszaniną cząstek transportujących ładunki elektrostatyczne (żelazo) i cząstek czerniących papier (sadza). Musi być dostosowany do wymagań danego producenta drukarek. Tonery "uniwersalne" - zazwyczaj tylko w niektórych modelach dają dobre wyniki, a w pozostałych są lepszym lub gorszym kompromisem.
- Bęben światłoczuły (OPC drum) jest centralnym elementem kartridża laserowego. Stanowi jakby jego oś i wykonuje główną pracę, również mechaniczną. Na wydrukowanie jednej strony potrzeba często aż 9 pełnych obrotów bębna. Jego uszkodzenia są zazwyczaj mechanicznej natury i powstają na skutek zużycia w wyniku kontaktu z innymi elementami, a zwłaszcza z listwą czyszcząca (Wiperblade).
- Elektroda ładująca - ładuje elektrostatycznie powierzchnie bębna światłoczułego (Primary Charge Roller). Zazwyczaj jest ona poza kartridżem.
- Laser sterowany mikroprocesorem drukarki naświetla w zaprogramowanych miejscach naładowaną elektrostatycznie powierzchnię światłoczułą bębna, powodując zmianę ładunku. W efekcie powstaje obraz strony na bębnie - wstępnie tylko w formie elektrostatycznej.
- Wałek magnetyczny (Mag Roller) - przejmuje toner ze zbiornika, oraz nadaje mu odpowiedni ładunek elektrostatyczny, dzięki czemu przylega on do odpowiednich (odwrotnie naładowanych przez laser) miejsc na bębnie światłoczułym. Na styku pomiędzy zbiornikiem toneru, a wałkiem magnetycznym znajduje się listwa podająca (Doctorblade) zakończona często wymienną końcówką - charger link. Od niej zależy ilość toneru podawanego na wałek magnetyczny oraz jego równomierne rozprowadzanie.
- Bęben światłoczuły obracając się wchodzi w kontakt z wałkiem magnetycznym i następuje przeniesienie toneru. Toner przylega tylko do wskazanych przez laser miejsc bębna światłoczułego. Obraz elektrostatyczny zostaje pokryty tonerem i staje się widoczny gołym okiem. Mamy tutaj do czynienia z elementarnym prawem fizyki, gdzie ładunki różnoimienne się przyciągają a jednoimienne odpychają.
- Dalszy obrót bębna światłoczułego powoduje kontakt pokrytego tonerem obrazu z papierem. Umieszczona poniżej Elektroda rozładowująca powoduje przeniesienie (opadnięcie) toneru z bębna światłoczułego na papier. W tym momencie toner nie jest jeszcze związany z papierem (jeżeli potrząsnęlibyśmy kartką, mógłby z niej spaść).
- Bęben światłoczuły przekazał obraz na kartkę. Dalej obracając się wchodzi w kontakt z listwą czyszczącą (Wiper blade) - która usuwa z powierzchni bębna pozostałe tam jeszcze resztki toneru. Resztki te gromadzone są w "śmietniku" (Waste bin). Zgromadzony tam toner nie nadaje się do powtórnego użycia, gdyż utracił swoje właściwości elektrostatyczne.
- Po oczyszczeniu obracający się cały czas bęben światłoczuły dochodzi do elektrody ładującej i cykl pracy zaczyna się od początku.
W procesie druku konieczny jest jeszcze jeden etap - utrwalenie (zafixowanie) toneru na papierze. Następuje to poprzez obróbkę termiczną. Zazwyczaj w drodze przejścia kartki pomiędzy wałkiem grzewczym, a wałkiem dociskowym.
Jakość papieru przy druku w drukarkach laserowych jest dużo mniej ważna niż przy zastosowaniu drukarek atramentowych. Na standardowym papierze kopiarkowym uzyskuje się bardzo dobre wydruki. Specjalne papiery są potrzebne tylko do specjalnych zastosowań.
Mechanizm podawania papieru bywa najsłabszym elementem w drukarkach laserowych. Kartka papieru od podajnika do wyjścia z drukarki musi wielokrotnie przewinąć się na wielu wałkach i niestety, zwłaszcza w tańszych modelach, zdarza się, że ten mechaniczny proces ulega zakłóceniu.
Drukarki laserowe kolorowe- znajdują się na podobnym etapie rozwoju, jak czarno - białe 5 - 10 lat temu. Zasada ich działania jest podobna do wyżej opisanej, tylko procesy techniczne są dużo bardziej skomplikowane. Cena ich jest też odpowiednio wysoka.
Komentarze:
Czy bęben i wałek grzewczy są częściami kardridża?
Użytkownik Magdalena Jaglarz napisał:
Czy bęben i wałek grzewczy są częściami kardridża? Czy kiedy kupuje się nowe kardridże trzeba jeszcze coś do nich innego kupić? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Odpowiedź:
Bęben i wałek grzewczy to dwa różne elementy drukarki.
Bęben OPC jest to część kasety drukującej (tonera) lub modułu bębna, którego zadaniem jest przeniesienie obrazu na kartkę. Wałek grzewczy jest to element modułu grzewczego odpowiedzialnego za utrwalenie wydruku.
Kupując cały gotowy kartridż oryginalny, czy też zamiennik, nie musimy do niego nic więcej dokupować.
Jak przerobic drukarke hp z usa
Użytkownik Tomek napisał:
Dostałem drukarkę HP DeskJet 1050 z USA. Niestety drukarka pracuje z kartridżem HP 61, którego nigdzie nie mogę kupić w Polsce. Europejski odpowiednik tego kartridża to HP 301, ale niestety drukarka nie popiera go. Czy jest możliwość przerobienia drukarki, aby akceptowała kartridż HP 301 ?
Odpowiedź:
Niestety nie ma możliwości przerobienia drukarki, która jest przeznaczona na rynek amerykański. Drukarki różnią się sposobem zaprojektowania elektroniki i konieczna byłaby wymiana płyty głównej urządzenia. Koszt wymiany płyty głównej przewyższa wartość zakupu nowego urządzenia przeznaczonego na rynek europejski.