Druknet.pl

Wortal o drukowaniu,
regeneracji tuszy i tonerówTechnologia laserowa


Słownik terminów z regeneracji

C

Charge link (paseczki) - paseczki poprawiające właściwości ładujące wałka magnetycznego Mag Roller, stosowane w celu uzyskania lepszego zaczernienia wydruków. Stosując je razem z wałkami magnetycznymi przedłuża się żywotność tych elementów, tym samym zmniejszamy koszty regeneracji kartridża.

Conductive Grease (krem przewodzący) - służy do smarowania styków elektronicznych w kartridżach. Zdecydowanie wpływa na polepszenie właściwości przewodzących tych elementów oraz przedłuża ich żywotność.

D

DeOxCream (krem deosydujący) - na początku stosowany był w bębnach selenowych. Bębny selenowe mają inny kolor (zazwyczaj srebrny) w odróżnieniu od tradycyjnych bębnów światłoczułych OPC. Stosując krem deoksydujący przedłużamy żywotność bębna zwiększając czas jego eksploatacji.

Doctorblade (listwa podająca) - jest to listwa podająca na wałek magnetyczny Mag Roller drobiny specjalnego proszku zwanego tonerem. Istnieje możliwość przyczepienia do listwy pasków Chargelinks. Paseczek należy przykleić, zaginając koniec na listwę Doctorblade. Stosując je razem z wałkami magnetycznymi przedłuża się żywotność tych elementów, tym samym zmniejszamy koszty regeneracji kartridża.

DPI ( dots per inch; w skrócie dpi) (punkty na cal) - miara rozdzielczości wydruku. Parametr dpi mówi, ile odrębnych punktów urządzenie jest w stanie wydrukować na obszarze jednego cala kwadratowego. Podawany jest zwykle w postaci pary liczb, określających rozdzielczość poziomą i pionową. Im wyższa wartość dpi, tym większa rozdzielczość.

F

Font cartridge (moduł z czcionkami) - wewnętrzna karta z pamięcią podłączana do drukarki laserowej i zawierająca definicje jednej lub wielu dodatkowych czcionek rezydentnych (wbudowanych). Rezydentne czcionki drukowane są szybciej i bez angażowania pamięci drukarki.

Fuser roller (wałek grzewczy) - Podgrzewa stronę, na której rozmieszczony jest toner, skutkiem czego toner częściowo się topi i na stałe przykleja do papieru. Bierze udział w etapie tzw. "zafixowania" utrwalenia toneru na papierze. Następuje to poprzez obróbkę termiczną. Zazwyczaj w drodze przejścia kartki pomiędzy wałkiem grzewczym a wałkiem dociskowym.

I

Ink (atrament) - roztwór lub zawiesina barwnika w wodzie lub w spirytusie, zawierający ponadto substancje zagęszczające, środki konserwujące, polerujące....

M

Mag Connection (magnetyczny styk) - styk, który jest połączony z wałkiem magnetycznym i powoduje jego dokładne ustawienie (regulację). Zastosowanie magnetycznych styków polepsza kontakt z wałkiem przez co zyskuje się na wydajności tonera oraz lepszym zabezpieczeniem przed wyciekiem.

Mag Roller (magnetyczny wałek) - przejmuje toner ze zbiornika, oraz nadaje mu odpowiedni ładunek elektrostatyczny, dzięki czemu przylega on do odpowiednich (odwrotnie naładowanych przez laser) miejsc na bębnie światłoczułym. Na styku pomiędzy zbiornikiem toneru a wałkiem magnetycznym znajduje się listwa podająca (Doctorblade) zakończona często wymienną końcówką - charger link. Od niej zależy ilość toneru podawanego na wałek magnetyczny oraz jego równomierne rozprowadzanie.

Methusaleh Powder (proszek do posypywania bębna światłoczułego) - Proszek ten służy do posypywania bębna światłoczułego (OPC drum). Generalnie jego zadaniem jest zmniejszenie tarcia pomiędzy listwą czyszczącą Wiper blade a bębnem światłoczułym (OPC drum). Dokonując operacji wymiany bębna OPC trzeba pamiętać, aby razem z nim była wymieniana listwa czyszcząca Wiper blade.

P

Pressure Roller (wałek dociskowy) - wspólnie z wałkiem grzewczym, zwanym również potocznie grzałką, bierze udział w utrwaleniu (zafixowaniu) toneru na papierze. Następuje to poprzez obróbkę termiczną. Zazwyczaj w drodze przejścia kartki pomiędzy wałkiem grzewczym a wałkiem dociskowym.

Primary Charge Roller (elektroda ładująca PCR) - ładuje elektrostatycznie powierzchnie bębna światłoczułego (OPC drum). Zazwyczaj jest ona poza kartridżem.

Print head (głowica drukująca) - ruchomy element drukarki uderzeniowej lub atramentowej, nanoszący atrament na papier. Atrament jest przenoszony na papier z nasączonej taśmy. Głowice drukarek atramentowych zawierają wkłady atramentowe i dysze, przez które wyrzucane są krople atramentu.

Photoconductor [OPC drum with gear] (bęben światłoczuły) - jest centralnym elementem kartridża laserowego. Stanowi jakby jego oś i wykonuje główną pracę, również mechaniczną. Na wydrukowanie jednej strony potrzeba często aż 9 pełnych obrotów bębna. Jego uszkodzenia są zazwyczaj mechanicznej natury i powstają na skutek zużycia w wyniku kontaktu z innymi elementami, a zwłaszcza z listwą czyszcząca (Wiper blade).

R

Recovery blade (listwa zbierająca) - Jest to listwa zbierająca z wałka światłoczułego drobiny specjalnego proszku zwanego tonerem, a będącym rodzajem barwnika, zawartego w zbiorniku świeżego tonera. Recovery blade jest listwą czyszczącą tzn. usuwa pozostałe części tonera, które pozostały się na bębnie światłoczułym a nie przedostały się na kartkę papieru.

S

Seal (plomba) - plomby samoprzylepne w postaci naklejanego paska są zabezpieczeniem wszędzie tam, gdzie brak jest zamknięcia mechanicznego. Plomba ta posiada warstwę kleju oraz tasiemkę, którą usuwamy przed włożeniem tonera do drukarki. W drukarkach laserowych plomba samoprzylepna jest używana głównie w celu zapewnienia bezpiecznego transportu kartridża po jego zregenerowaniu. Zabezpiecza również przed zawilgoceniem tonera.

T

Toner (proszek) - drobny proszek stosowany w drukarkach laserowych i kserokopiarkach do tworzenia obrazu na papierze. Toner jest przyciągany do kartki za pomocą ładunków elektrycznych, a następnie utrwalany na papierze pod wpływem wysokiej temperatury. Toner w drukarce laserowej umieszczony jest w specjalnej kasecie.

W

Wiper blade (listwa czyszcząca) - listwa zbierająca z wałka światłoczułego drobiny specjalnego proszku zwanego tonerem, a będącym rodzajem barwnika, zawartego w specjalnym pojemniku świeżego tonera. Chcąc dbać o dobrą jakość wydruku zaleca się aby listwa była wymieniana razem z bębnem.

Komentarze:


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy do tego artykułu

Captcha


Z tej strony skorzystało już 7085547 osób
Copyright ©, AGAWA.PL Sp. z o.o.
Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

social media Youtube Facebook Google+