Druknet.pl

Wortal o drukowaniu,
regeneracji tuszy i tonerów



Technologia laserowa


Jak zaczęła się kserografia

70 lat temu, 22 października 1938 r. Chester Carlson wraz ze swoim współpracownikiem Otto Korneim wykonali pierwszą elektrofotograficzną (lub elektrograficzną) kopię dokumentu - kartki z napisem "10.22.38 Astoria". Wykorzystali technikę suchego kopiowania opatentowaną przez Carlsona rok wcześniej. Od tego momentu, przez blisko dziesięć lat wynalazca szukał źródeł finansowania i firm, które zdecydowałyby się na inwestycję w rozwój tej technologii. W końcu wynalazkiem zainteresowała się mała firma Haloid i w 1949 roku pojawił się pierwszy model kopiarki XeroX. Wcześniej, w 1948 roku, po konsultacjach z językoznawcami Haloid zdecydował się wprowadzić określenie kserografia (suchy druk) zamiast uznanego za "niezgrabny" terminu elektrografia. Od tego słowa powstała też nazwa firmy Haloid Xerox przekształcona później w znany do dziś Xerox.

Minęło jednak kolejnych 10 lat zanim firmie tej udało się opracować i wprowadzić do sprzedaży w 1959 roku urządzenia Model 914. Dysponowało ono parametrami i funkcjonalnością, które zdecydowały o sukcesie rynkowym kserografii.

Jak zaczęła się kserografia - pierwszy wydruk z kserokopiarki napis - 10.22.38 Astoria

Historia firmy Xerox to nie tylko pasmo sukcesów. Można przypomnieć trudne chwile, gdy na przełomie wieków, wskutek złego zarządzania, firma zaczęła tracić płynność finansową i stanęła na skraju bankructwa. Restrukturyzacja i program naprawczy przyniosły jednak efekty, zaś słowa kserografia i kserować weszły do języka potocznego przysparzając sławy Xeroksowi. Ale do masowego rozwoju rynku kopiarkowego tak naprawdę najbardziej przyczyniły się firmy japońskie wprowadzając względnie tanie i przez to bardziej dostępne modele kopiarek, zwłaszcza w okresie gdy wygasły prawa patentowe do wynalazku Carlsona.

Choć obecnie kserowanie kojarzy się przede wszystkim z technologiami laserowymi i cyfrowymi, to warto zauważyć, że są one znacznie młodsze. Jeszcze 10-15 lat temu na rynku dominowały lampowe kserokopiarki analogowe, choć techniki laserowe już wówczas były standardem w komputerowych drukarkach biurowych.

Więcej informacji na temat historii Chestera Carlsona, wynalazku kserografii oraz drogi do jego popularyzacji mozna znaleźć na witrynie firmy Xerox.

źródło: www.idg.pl

Komentarze:


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy do tego artykułu

Captcha


Z tej strony skorzystało już 7632656 osób
Copyright ©, AGAWA.PL Sp. z o.o.
Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

social media Youtube Facebook Google+