Druknet.pl

Wortal o drukowaniu,
regeneracji tuszy i tonerówTechnologia laserowa


Porównanie tonera chemicznego z konwencjonalnym. Barwne wydruki lepszej jakości!

Toner tradycyjny (konwencjonalny) to substancja chemiczna stworzona z nieregularnych cząsteczek o średnicy kilku mikronów, który składa się z żywicy, pigmentu i żelaza. Tonery różnią się miedzy sobą m.in. indywidualnymi właściwościami termicznymi, rozmiarami cząsteczek, czy polaryzacją.

Aby uzyskać coraz lepszą rozdzielczość urządzeń drukujących, precyzję w odwzorowywaniu kolorów, producenci udoskonalali zarówno drukarki, jak również używany toner. W kolorowych drukarkach laserowych często pojawiały się problemy związane z trwałością barwników. Wydruki stawały się wypłowiałe, szybko blakły, a barwniki mieszały się powodując zaburzenia przejść tonalnych. Aby to poprawić, do produkcji zaczęto dodawać substancję chemiczną, potocznie zwaną woskiem. Wosk osłania barwnik, ale nie wpływa na proces druku laserowego. Taki toner nazywamy tonerem chemicznym, ponieważ w jego produkcji wykorzystuje się skomplikowane chemiczne metody, za pomocą których cząsteczki żywicy, pigmentu i żelaza otoczone zostają warstwą wosku.

cząsteczki tonera chemicznego

Cząsteczki tonera chemicznego są mniejsze, w związku z czym mniej energii potrzebnej jest do drukowania, a komponenty mają dłuższą żywotność.

Wielkość cząsteczki tonera - porównanie tonera chemicznego z konwencjonalnym

Głównym zadaniem tonerów chemicznych jest poprawa jakości laserowego druku barwnego. Dzięki zastosowanym woskom wydruki są bardziej trwałe, mają szerszą gamę kolorów, więcej barw w lepszej jakości oraz równomiernie rozprowadzają barwy po powierzchni wydruku.

Delikatnie błyszcząca powierzchnia wydruków to właśnie efekt obecności wosku w składzie toneru.

Toner konwencjonalny to tańsze rozwiązanie. Cząsteczki tonera są dużo większe i mają nieregularne kształty. Wpływa to w dużym stopniu na obniżenie trwałości utrwalania oraz jakość otrzymywanych wydruków. Wydruki są mniej trwałe i barwne w porównaniu z tonerem chemicznym.

Charakterystyka porównawcza tonerów:

Toner chemiczny przedstawia lepszą jakość

Toner chemiczny przedstawia lepszy kształt kropek i lepsze linie

Porównanie tonera konwencjonalnego z chemicznym na papierze fotograficznym

Sukces fotograficznej jakości wydruków jest m.in. wynikiem stosowania kolorowych tonerów chemicznych, których jakość jest zdecydowanie wyższa.

Komentarze:


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy do tego artykułu

Captcha


Z tej strony skorzystało już 7610562 osób
Copyright ©, AGAWA.PL Sp. z o.o.
Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

social media Youtube Facebook Google+