Druknet.pl

Wortal o drukowaniu,
regeneracji tuszy i tonerów



Technologia laserowa


Części zamienne do drukarek laserowych

Drukarki laserowe to obecnie najczęściej stosowane urządzenia drukujące zarówno przez duże korporacje jak i użytkowników domowych. Ich budowa jest dość skomplikowana i zależy od rodzaju i budowy drukarki.

Drukarka laserowa do przetworzenia danych z komputera wykorzystuje procesor obrazu rastrowego (Raset Imge Proces RIP), który modeluje generowaną przez laser wiązkę światła. Następnie światło to kierowane na bębny zmienia własności fotoelektryczne powierzchni wałka (naświetlone miejsca tracą swój ładunek elektryczny) co umożliwia nanoszenie obrazu na bęben światłoczuły. Za proces ten odpowiada developer - czyli cząsteczki żelaza znajdujące się na wałku magnetycznym, które przenoszą toner na naelektryzowany bęben.

Toner na kartkę papieru przenoszony jest przez dotyk i wspomagany przez naładowane przeciwnym ładunkiem elektrycznym elektrody. Kolejny etap to utrwalanie tonera na kartce papieru. Czynność ta regulowana jest przez termiczny utrwalacz - fuser, zbudowany najczęściej z 2 wałków: dociskowy i grzewczy. Papier przechodząc przez wałki ogrzewa się do temperatury około 200°C i scala się z podłożem.

W przypadku druku laserowego w kolorze należy kolejno oświetlać bęben światłoczuły i drukować poszczególne barwy składowe CMYK. Zastosowanie dodatkowych kolorów poprawia głębię tonalną obrazu i zmniejsza zużycie tonerów.

W procesie powstawania obrazu na kartce papieru oprócz wspomnianego wcześniej fusera bierze udział szereg dodatkowych części zamiennych drukarki, gdzie każda z nich spełnia odmienne funkcje:

Pickup roller lub feed roller

Pickup roller

Rolka, niekoniecznie okrągłego kształtu, o chropowatej, gumowej powierzchni odpowiedzialna za pobieranie kartek papieru z podajnika.

Element może ulec uszkodzeniu lub zabrudzeniu. W przypadku zabrudzenia pickup roller należy przeczyścić płynem do renowacji powierzchni gumowych. Wymienić zaś w momencie, gdy guma pokrywająca jego powierzchnię ulegnie zniszczeniu (wyślizga się).

Separator lub Separation Pad

separator - separation roller

Prostokątna guma (zazwyczaj przyklejona do uchwytu) odpowiedzialna za pobieranie pojedyńczych kartek papieru z podajnika.

Jeżeli podczas drukowania jednej strony dochodzi do pobierania kilku kartek jednocześnie część należy wymienić. Jeśli powierzchnia separatora uległa zabrudzeniu czyścimy ją płynem do renowacji powierzchni gumowych.

Transfer roller (elektroda rozładowująca)

Transfer roller

Element wytworzony z tworzywa przypominającego gąbkę. Odpowiedzialny za przyciąganie tonera z powierzchni bębna światłoczułego na kartkę papieru. Elektroda położona jest w pobliżu bębna OPC, widoczna w drukarce podczas wyjmowania kartridża.

Bearing

bearing

Łożysko wałka grzejnego lub wałka dociskowego. Część, która umożliwia ruch obrotowy, np. wałka dociskowego. Wytrzymała na nacisk w temperaturze pracy, odporna na korozję, zatarcia i odkształcenia, dobrze przewodząca ciepło, stabilna geometrycznie o niskim wspólczynniku tarcia suchego.

Thermistor

Thermistor

Czujnik temperatury drukarki

Fuser Gear

Fuser Gear

Zębatka napędzająca moduł utrwalania fuser, posiadająca różną liczbę trybów - zębów na kole zębatym.

Fuser

Część drukarki odpowiedzialna za utrwalanie termiczne tonera na kartce papieru. Zbudowany najczęściej z 2 wałków: dociskowego i grzewczego spełniającego funkcję grzałki.

Heting lamp / heating element (lampa grzejna)

heating element

Element grzewczy fusera, wytwarzający temperaturę niezbędną do utrwalenia tonera na kartce papieru.

Heating lamp zazwyczaj współpracuje z upper fuser roller ( górnym wałkiem grzewczym) i znajduje się wówczas wewnątrz upper fuser roller. Heating element przekształca energię elektryczną w ciepło, współpracując z folią fuser slim sleeve obracającą się wokół heating element.

Upper fuser roller / heating roller

Upper fuser roller

Wałek grzewczy fusera, z reguły pokryty warstwą teflonu, odpowiedzialny za prawidłowe wtapianie tonera na kartkę papieru, współpracujący z heating lamp.

Fuser slim sleeve

Fuser slim sleeve

Podobnie jak upper fuser roller odpowiada za prawidłowe wtopienie tonera na kartkę papieru. Nakładamy ja ruchem kołowym na element grzewczy/ heating element. Aby ułatwić i utrwalić wtapianie się tonera, przed nałożeniem folii należy pokryć powierzchnię heating element smarem przewodzącym – grease for film sleeves. Smar przewodzący nakładamy w niewielkiej ilości na boki grzałki, tak aby folia nie ślizgała się.

Pressure roller (wałek dociskowy)

Pressure roller

Wałek o gumowej powierzchni, zazwyczaj pomarańczowego koloru, odpowiedzialny za docisk kartki papieru do folii fuser film sleeve lub do upper fuser roller. Uszkodzenie jego powierzchni powoduje miejscowe nie utrwalanie tonera na papierze. Pomarszczona powierzchnia zatrzymuje nośnik lub kartkę w module utrwalania lub ją gniecie i zagina.

Flag

Flag

Mechaniczny czujnik np. przelotu papieru

Delivery Roller

Delivery Roller

Rolki umożliwiające przesuwanie nośnika pomiędzy poszczególnymi modułami w urządzeniu.


Jak widać proces drukowania to składowa bardzo wielu elementów i czynności, z których każda części jest zależna od drugiej. Prawidłowa praca drukarki oraz wysoka jakość wydruków to oprócz kartridża zespół elementów umożliwiających jego przetwarzanie i utrwalanie na kartce papieru. Części zamienne do drukarki, podobnie jak toner ulegają uszkodzeniu i zużyciu. Należy pamiętać także i o ich konserwacji i wymianie, gdy ulegną eksploatacji.

Komentarze:


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy do tego artykułu

Captcha


Z tej strony skorzystało już 7571700 osób
Copyright ©, AGAWA.PL Sp. z o.o.
Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

social media Youtube Facebook Google+