Druknet.pl

Wortal o drukowaniu,
regeneracji tuszy i tonerówTechnologia laserowa


Laser czy atrament?

To pytanie zadaje sobie każdy kto zastanawia się nad zakupem drukarki do domu, na potrzeby własne. Sprawa jest jasna w przypadku firm i korporacji, gdzie ilość drukowanych na co dzień informacji jest bardzo duża, a problem zasychania głowicy drukującej nas nie dotyczy.

Jaki rodzaj drukarki wybrać kiedy drukujemy od czasu do czasu? Jaką podjąć decyzję, gdy ilość zadrukowanych stron w miesiącu nie przekracza 500 kartek, a większość dokumentów drukowanych jest kolorze czarno-białym?

Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w dalszej części artykułu.

Do niedawna jeszcze panowało przekonanie, iż dla zastosowań domowych bardziej ekonomiczna będzie drukarka atramentowa, a w przypadku biur lepiej sprawdzać się będzie drukarka laserowa. Ale czy tak jest na pewno?Dokonując wyboru musimy odpowiedzieć sobie na kilka zasadniczych pytań, które pomogą w zbadaniu naszych potrzeb i podjęciu decyzji:

  1. Co będziemy drukować? Czy będą to głównie czarno-białe dokumenty czy kolorowe prezentacje?
  2. Jaką ilość stron miesięcznie będziemy zadrukowywać? Czy będą to regularne wydruki czy drukować będziemy raz na jakiś czas?
  3. Jaki mamy budżet i czego oczekujemy od urządzeń? (prędkość, fotograficzna jakość wydruku)
  4. Dostępność materiałów eksploatacyjnych i koszty eksploatacji

Planując sporadyczne drukowanie (10-15 stron na miesiąc) istotne znaczenie ma cena urządzenia a nie koszty jego eksploatacji. I w tym przypadku z pewnością sprawdziłby się niedrogi model drukarki atramentowej przeznaczonej zarówno do wydruków monochromatycznych jak i kolorowych prezentacji. Warunkiem jest tylko regularne drukowanie, min. raz lub dwa razy w tygodniu chociaż jednej strony. Zapobiegnie to zasychaniu głowicy drukującej i zapewni poprawną jakość wydruków. Unikniemy w ten sposób procesu udrażniania kartridży drukujących (Instrukcja udrażniania) W chwili obecnej drukarka atramentowa Epson WorkForce WF-2010W będzie trafnym wyborem.

drukarka atramentowa Epson WorkForce WF-2010W

Co prawda prędkość drukowania atramentówek jest dużo mniejsza niż drukarek laserowych, ale przy niskiej częstotliwości wydruków nie jest to aż tak uciążliwe. Dodatkowym plusem jest także wielkość drukarki, która jest dużo mniejsza niż jej konkurencja.

Oczywiście drukując różną liczbę stron należy dokładnie przeliczyć jaki będzie koszt wydruku jednej strony. Przy druku atramentowym nie powinien być on większy niż 20 gr. za stronę przy założeniu, ze drukujemy mało (ok. 5 stron dziennie). Zupełnie odwrotna sytuacja jest w przypadku dużej liczby wydruków monochromatycznych (powyżej 300 stron miesięcznie). W tym przypadku warto zainwestować w niedrogą drukarkę laserową, gdzie koszt wydruku jednej strony waha się od 5 do 10 gr. za stronę. Oprócz niższych kosztów eksploatacji, prędkość wydruku jest szybsza. W tym samym czasie jesteśmy w stanie wydrukować do 3 razy taką ilość dokumentów niż w przypadku drukarki atramentowej potocznie zwanej plujką. Przy dużej częstotliwości wydruków zdecydowanie bardziej sprawdzi się drukarka laserowa. Jedyny dylemat to wybór pomiędzy drukarką monochromatyczną a drukarką kolorową, która jest już dużo droższa. Obecnie na rynku drukarek laserowych królują urządzenia marki Hewllet Packard. Z monochromatycznych drukarek doskonale sprawdzać się będzie HP LJ P 1102, z kolorowych zaś HP LaserJet Pro 200 Color M251.

drukarki laserowe HP

Oprócz drukarek na rynku są także urządzenia wielofunkcyjne, które oprócz funkcji druku, skanują oraz kopiują. Wbudowany skaner jest przydatny zwłaszcza podczas archiwizacji dokumentów. Można tworzyć kopie dokumentów i przechowywać je w komputerze oszczędzając przy tym domową przestrzeń. Prędkość i jakość wydruków urządzenia wielofunkcyjnego jest taka sama jak w drukarce laserowej, a różnice prócz dodatkowych funkcji, dotyczą wyłącznie gabarytów urządzenia. Koszty eksploatacji także przedstawiają się bardzo podobnie.

Wybierając rodzaj i model drukarki konieczne jest przeanalizowanie własnych potrzeb. Wiedząc dokładnie co i w jakich ilościach będziemy drukować wybór nie będzie trudny. Jeżeli drukujesz często, ale w niedużych ilościach i do tego w kolorze to zdecydowanie lepszym wyborem będzie drukarka atramentowa. Jeżeli zaś drukujesz dużo czarnobiałych dokumentów, a szybkość pracy urządzenia jest ważna wybierz drukarkę laserową.

Komentarze:


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy do tego artykułu

Captcha


Z tej strony skorzystało już 6627368 osób
Copyright ©, AGAWA.PL Sp. z o.o.
Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

social media Youtube Facebook Google+