Druknet.pl

Wortal o drukowaniu,
regeneracji tuszy i tonerów



Nowinki ze świata druku


Radiowe połączenie a sprawność działania urządzeń drukujących

Sieć WiFi to najczęściej stosowane w biurach i domach bezprzewodowe połączenie z Internetem. Radiowe połączenia obejmują teraz także i urządzenia drukujące, których użytkownicy coraz częściej tworzą domowe sieci WiFi, gdzie podłącza się nawet kilka rodzajów sprzętu ze wspólnym dostępem do Internetu. A rosnące zainteresowanie i dostępność sprzętu obsługującego interfejs WiFi (drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych) pomaga w tworzeniu bezprzewodowych sieci. A jak to się przekłada na funkcjonowanie drukarek atramentowych i laserowych?

drukarka wifi

Połączenie urządzenia wielofunkcyjnego z siecią przez WiFi nie wpływa negatywnie na wydajność sprzętu, pod warunkiem, że sieć jest odpowiednio drożna. Połączenie o wydajności kilkunastu megabitów na sekundę jest optymalne dla pracy sprzętu drukującego. Czas potrzebny do wykonania tych samych czynności za pomocą WiFi w zasadzie nie różni się od tempa jakie osiągają drukarki połączone za pomocą połączenia kablowego.

Transfery osiągane przez technologię 802.11g podczas drukowania czy skanowania z powodzeniem wystarczają i przy korzystaniu z niej w optymalnych warunkach nie ma potrzeby jej rozbudowywania, unowocześniania. Co prawda większość producentów przeszło już na "enkę", ale jak się okazuje bardziej ze względów marketingowych niż z konieczności technicznej.

Problem jednak może pojawić się gdzieś indziej. W przeciwieństwie do komputera, drukarki i urządzenia wielofunkcyjne mogą nie obsługiwać niektórych trybów szyfrowania i systemów komunikacji bezprzewodowej, chociażby z tego powodu, iż w przypadku urządzeń wielofunkcyjnych posiadających skanery sterowanie urządzeniem odbywa się z pulpitu. W tradycyjnym sterowaniu z poziomu komputera skanowanie dokumentów to proces złożony. Najpierw wkłada się po jednej kartce do skanera, następnie uruchamia się skanowanie już z poziomu komputera by ponownie wrócić się skanera i zmienić stronę. W związku z tym, iż zajmuje to dużo czasu, jest niewygodne i przy skanowaniu dużej ilości dokumentów staje się uciążliwe, komputer powinien spełniać tylko funkcje magazynu, a nie sterować całym skanowaniem.

Informacje oprócz magazynu w komputerze można składować także na twardych dyskach serwera. Miejsce gdzie, należy składować nasze zeskanowane dokumenty powinno być widoczne na pulpicie skanera bądź urządzenia wielofunkcyjnego. Funkcję tę warto brać pod uwagę przy zakupie urządzenia, tak by uniknąć jednostronnej komunikacji, gdzie częścią sieciową jest tylko cześć drukująca.

Często spotykanym problem wśród użytkowników korzystających z bezprzewodowych połączeń z komputerem jest fakt, iż urządzenia z bezprzewodowymi interfejsami wykorzystywane są często przez ludzi mających podstawową wiedzę o sieciach. Z uwagi na to sieci bezprzewodowe korzystają z reguły z ustawień fabrycznych. Zadaniem ich jest jak najłatwiejsze uruchamianie aplikacji bez względu na niebezpieczeństwo włamania się do sieci. W sieciach komputerowych, klawiatura i ekran nie przeszkadzają w pisaniu kodów, a jak z podobnym problemem radzą sobie posiadacze drukarek? Producenci sprzętów drukujących dążą do tego by instalacja przebiegała jak najprościej, nie wymagała podawania żadnych szyfrów i innych parametrów gwarantujących bezpieczeństwo. Bezawaryjne działanie, wydajność a także łatwa i bezpieczna instalacja samej sieci to niezwykle ważne czynniki generujące sprawną instalację i bezproblemowe korzystanie z sieci bezprzewodowej.

źródło: PCWorld

Komentarze:


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy do tego artykułu

Captcha


Z tej strony skorzystało już 7566082 osób
Copyright ©, AGAWA.PL Sp. z o.o.
Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

social media Youtube Facebook Google+