Druknet.pl

Wortal o drukowaniu,
regeneracji tuszy i tonerówNowinki ze świata druku


Nowe możliwości kolorowych laserówek

Systematyczny spadek kosztów druku sprawia, iż kolorowe laserowe urządzenia wielofunkcyjne stają się coraz częściej wybierane przez małe i średnie przedsiębiorstwa oraz użytkowników domowych. Ich niewątpliwą zaletą jest połączenie skanera i drukarki. Część skanująca zawiera podajnik stron do skanowania. Dodatkowo urządzenie składa się z odbiornika wydruków, gdzie zatrzymują się kartki wychodzące z utrwalającej części drukarki oraz korpusa i pojemnika na papier. Części mechaniczne urządzenia wielofunkcyjnego są wyodrębnione, część elektroniczna zaś tworzy jedną całość (procesor, wspólna pamięć RAM, porty, karta sieciowa i inne części).

Port USB

Nowy port USB zawojował rynek kolorowych laserowych urządzeń wielofunkcyjnych. Port USB to prostokątne gniazdko, umieszczone w widocznym miejscu ścianki bocznej urządzenia, służące nie tylko do zapisywania zeskanowanych dokumentów, ale także z możliwością drukowania bez pomocy komputera. Zeskanowane dokumenty mogą być zapisywane zazwyczaj w formatach: BMP, TIFF, JPG, PDF.

Podobnie jest w przypadku drukowania z pamięci USB. Akceptowane są tylko pliki JPEG, XPS, TIFF, BMP, PDF oraz pliki PRN powstałe podczas wykonywania polecenia "drukuj do pliku". Mimo tych umiejętności, przeprowadzenie korekty bez podglądu na ekranie, monitorze raczej nie jest możliwe. Tym samym kombajny nie będą mogły uniezależnić się całkowicie od komputerów.

Mechanizm drukowania

Jedno i wielofunkcyjne kolorowe, laserowe urządzenia mają ten sam mechanizm drukowania: jedno i czteroprzebiegowy. Urządzenia jednoprzebiegowe możemy porównać do 4 oddzielnych drukarek zamkniętych w jednym systemie. Każdy z kolorów CMYK ma swój laser i bęben za wyjątkiem tonera. W modelach 4 przebiegowych te części stanowią jedną całość. Cztery tonery umieszczone są w rewolwerowym uchwycie. Po naniesieniu jednego koloru, bęben się obraca a pojemnik z proszkiem następnego koloru wchodzi na miejsce poprzedniego. Czynność powtarzana jest 4 razy, do momentu, aż wszystkie barwy zostaną naniesione.

Mechanizmy drukowania w urządzeniach wielofunkcyjnych mają różny przebieg, w przypadku urządzeń jednoprzebiegowych strony kolorowe drukują się tak samo szybko jak w przypadku drukarek monochromatycznych, w czterobiegowych zaś dużo wolniej.

Użytkownikom, którzy wykorzystują urządzenia do drukowania prostych, niewielkich grafik typu: kolorowe logo czy symbol graficzny wystarczą czterobiegowe urządzenia wielofunkcyjne. Dokumenty z dużą ilością barwnej grafiki, ilustracje zalecamy drukować na jednoprzebiegowych urządzeniach.

tonery na szufladzie

Skanowanie i drukowanie w sieci

Zasadnicza różnica między dwoma procesami polega na tym, iż drukowanie rozpoczynamy z komputera, skanowanie zaś związane jest z koniecznością położenia dokumentu na szybie lub podajniku skanera. Skaner sieciowy umożliwia uruchomienie dalszego ciągu procesu właśnie z tego urządzenia, podobnie jest w przypadku drukowania z pamięci USB.

Kolor

Do tej pory nabój do drukarki był szerokości bębna światłoczułego, a toner w sposób naturalny przenosił się na papier. Obecnie wszystko uległo zmianie i nabój nie ma już wydłużonego kształtu, jest dużo łatwiejszy do przechowywania i transportowania, a toner do bębna światłoczułego przenoszony jest w sposób wymuszony, za pomocą mieszadeł. Jako pierwszy takie rozwiązanie zastosowała marka Samsung, następnie Konica Minolta.

Producenci urządzeń wielofunkcyjnych dążą do udoskonalania swoich modeli, wprowadzając coraz to nowe, lepsze rozwiązania. Modele, ich funkcjonalność dostosowywane są do potrzeb konsumentów. Jedni stawiają na innowacje i rozwojową konstrukcje, drudzy na zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych, a jeszcze inni na bardzo dobrej jakości wydruk niekoniecznie bijący rekordy czasowe w drukowaniu. Przy wyborze kolorowych urządzeń wielofunkcyjnych i nie tylko najważniejsze to wiedzieć dokładnie do czego urządzenie będzie wykorzystywane.

źródło: PC World

Komentarze:


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy do tego artykułu

Captcha


Z tej strony skorzystało już 7458407 osób
Copyright ©, AGAWA.PL Sp. z o.o.
Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

social media Youtube Facebook Google+