Grafen - przyszłość urządzeń drukujących
Amerykańscy naukowcy stworzyli nowy tusz, w którym znalazły się cząsteczki grafenu - najcieńszego materiału na świecie, zbudowanego z pojedynczej warstwy atomów węgla tworzących sześciokątne oczka przypominające plaster miodu.
(Źródło: wikipedia.org)
Do wytwarzania grafemu wykorzystuje się metodę opierającą się na złuszczaniu grafitu poprzez utlenianie lub zastosowanie różnych rozpuszczalników. Metoda, ta pozwoliła na osiągnięcie kilkukrotnie większej absorpcji światła, które zmieniane jest w energię elektryczną, co w przyszłości znacznie obniży koszty produkcji elektroniki wykorzystującej grafen.
Grafen jest kilkadziesiąt razy mocniejszy niż stal będąc jednocześnie doskonałym przewodnikiem.
Z najnowszych badań wynika, że atrament z grafenu ma 250 razy lepsze właściwości przewodzące niż jego poprzednie wzory. W związku z tym materiał z garfenu to przyszłość urządzeń elektrycznych, które wymagają wysokiej przewodności elektrycznej. Grafenowy atrament pozwoli drukować materiały taniej i na różnych podłożach.
Grafen został wybrany ze względu na dużą przewodność, stabilność chemiczną i elastyczność w porównaniu z alternatywnymi atramentami.
Zastosowanie grafenu jest tak szerokie, że ciągle trwają nad nim badania. Czekamy na kolejne odkrycia.